Tutaj znajdziecie antyrasizm, antyklasizm, historię osób koloru i pozaeuropejskich cywilizacji oraz postkolonialne spojrzenie na (pop)kulturę.

czwartek, 14 września 2023

Nierasistowski język to nie nowomowa.

 Ile razy zdarzało się wam słyszeć ten argument? Że mówienie inaczej niż “m00rzyn” to nowomowa? Ten argument nie ma sensu na wielu poziomach... Ale też świadczy o większej liczbie kontekstów, niż myślicie. Tutaj należałoby zacząć od tego, że inkluzywny język to nie nowomowa... 

Gdy George Orwell pisał o nowomowie, miał na myśli język pozbawiony znaczeń, wyrażenia skonstruowane tak, aby “zamydlić” sens i utrudnić komunikację. Precyzyjne określenia, ułatwiające zrozumienie czyjejś tożsamości (jak np. Afropolak zamiast uogólniającego i z dzisiejszej perspektywy obraźliwego słowa na m) nie mają nic wspólnego z nowomową. Co innego korporacyjny żargon czy niejasne, obliczone na wzbudzenie strachu “ekologizm” albo inny “marksizm kulturowy”. 

Niestety, narzekanie na rzekomą nowomowę pokazuje, jak rozjeżdża się język oficjalny i popularny dyskurs. Z jednej strony, w mediach coraz częściej - wreszcie - używa się takich słów, jak “Afrykanin” czy “czarnoskóry”. Z drugiej, mnóstwo osób jest przekonana, że to jakieś wymysły. A słowo na m jest takie “piękne i staropolskie”. 

Jeśli takie osoby uwielbiają stare określenia, to czemu nie sięgnąć od razu do określeń starożytnych? Etiopami nazywano czarnych Afrykanów już w starożytności antycznej. No i za tym określeniem nie ciągną się przynajmniej powiedzenia typu “sto lat za...”, czy “robić u kogoś za...” Nie ograniczajmy się. Niech żyje starożytność! 

Wybaczcie sarkazm. Po prostu ilekroć wychodzę z tutejszej bańki internetowej, widzę brak dobrej woli, a ten brak niestety nie motywuje do dyskusji ponad podziałami. Trudno rozmawiać z osobami, które myślą, że angielskie “n3gro” nadal jest neutralne, “sto lat za m00rzynami” nie obraża Czarnych, tylko “zacofanych”, a określenie Afrykanin (analogiczne przecież do Europejczyka czy Amerykanina!) to nowomowa, która zubaża język polski. To tylko pokazuje, jak mało się zmieniło. I że potrzebujemy czegoś więcej niż opinii Rady Języka Polskiego. Potrzebujemy uszanować i wysłuchać perspektywy Afropolaków i Afropolek. Niestety, wielu białych Polaków i Polek nie zamierza tego robić.

Źródła:

https://oko.press/afryka-jak-ja-postrzegaja-polacy-raport

http://mistycyzmpopkulturowy.blogspot.com/2021/02/nowomowa-rok-1984.html?m=1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecanki wewnątrzblogowe

Skoro już tu jesteście...

... To zapraszam was do wypełnienia kilku ankiet. Nie przejmujcie się, jeśli nie będziecie w stanie rozpoznać postaci historycznych, których...