Tutaj znajdziecie antyrasizm, antyklasizm, historię osób koloru i pozaeuropejskich cywilizacji oraz postkolonialne spojrzenie na (pop)kulturę.

wtorek, 20 czerwca 2023

Kogo uważa się za Rdzennych Amerykanów w USA?

 Definicja tego, kto jest uważany za osobę rdzenną (Rdzennego Amerykanina/Rdzenną Amerykankę) zmieniała się w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni wieków. Na obecne jej rozumienie mają wpływ między innymi tzw. “blood quantum laws”. Są one powiązane głównie z Indian Reorganization Act z 1934 roku.

Blood quantum zakłada rozróżnienie pomiędzy osobą Rdzenną bez białych przodków a osobą, których tylko część przodków była Rdzennymi Amerykanami. Jeśli jakaś osoba ma jednego rodzica Rdzennego, a drugiego białego, to jej blood quantum wynosi 1/2.

Niektóre Rdzenne grupy etniczne wymagają określonego blood quantum (np. od 1/4) aby dana osoba mogła być prawnie członkiem ich społeczności. Inne - udokumentowanego pochodzenia od członka ich grupy etnicznej (bez białych przodków).

Blood quantum laws mają swoje źródła w prawodastwie pomyślanym tak, aby ograniczać prawa Rdzennych Amerykanów i osób o mieszanym pochodzeniu (zwłaszcza, aby ograniczyć ich dostęp do ziemi i zmusić ich do wyrzeczenia się swojej tożsamości). Dlatego wiele Rdzennych osób wskazuje na ich problematyczność i dehumanizujący aspekt - podobnie jak one drop rule, blood quantum dosłownie dzieli ludzi na ułamki. 

Inną kwestią jest wymazywanie Rdzennych Amerykanów. Dla przykładu, abolicjonista Frederick Douglass miał białych, czarnoskórych i rdzennoamerykańskich przodków, ale uchodził przede wszystkim za Afroamerykanina (zgodnie z one drop rule). 

Rdzenne społeczności zostały jednak wymazane nie tyle przez normy społeczne, co przez ludobójstwo. Zostały wymazane przez masakry, broń biologiczną (ospa), przez Szlak Łez, przymusowe wysiedlenia.

Oczywiście rozumienie tego, kto jest Rdzenny/a jest też inne w Kanadzie, na Karaibach, w Ameryce Łacińskiej. W tej ostatniej jeszcze w czasach kolonialnych nie patrzono na konstrukt rasy tak, jak w późniejszych Stanach Zjednoczonych i nikomu nie przyszłoby do głowy, aby np. postrzegać osobę z Rdzennym przodkiem cztery pokolenia wcześniej jako nie-białą. Nie wynikało to jednak z braku rasizmu. Wręcz przeciwnie.

Źródła:

https://www.californialawreview.org/print/blood-quantum-and-the-ever-tightening-chokehold-on-tribal-citizenship-the-reproductive-justice-implications-of-blood-quantum-requirements

https://www.theindigenousfoundation.org/articles/bloodquantum

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Blood_quantum_laws

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecanki wewnątrzblogowe

Skoro już tu jesteście...

... To zapraszam was do wypełnienia kilku ankiet. Nie przejmujcie się, jeśli nie będziecie w stanie rozpoznać postaci historycznych, których...