Przeprowadziłam durne ankiety. Z perspektywy czasu niektóre rzeczy zrobiłabym inaczej i postawiła na poważniejszy ton, ale nie żałuję.
Najbardziej nie żałuję, że w formularzach nie napisałam, kim były postaci historyczne, których wizerunki wykorzystałam.
Dzisiaj się dowiecie. Większość z nich - może poza Karolem II Stuartem i Lodovico Sforzą - jeszcze się pojawi na moim blogu i Instagramie. Niejednokrotnie.
Na początek, mała instrukcja.
1. Tym razem słowo Czarny/a oznacza osobę o korzeniach subsaharyjskich która najprawdopodobniej nie miała ŻADNYCH białych przodków.
2. Jeśli u danej postaci nie piszę nic o niebiałych przodkach, to znaczy, że ich nie było bądź nie mogło być.
3. Dzisiaj bez źródeł bo piszę z pamięci.
No to ruszamy!
Anita Hemmings - ur. 1872, zm. 1960. Wychowała się w Roxbury, Czarnej dzielnicy Bostonu. Była wnuczką dwóch czarnoskórych kobiet i aby dostać się do prestiżowego Vassar College, ukryła swoje pochodzenie. W collegu myślano, że ma częściowo hiszpańskie korzenie. Gdy sprawa wyszła na jaw, dyplom przyznano jej warunkowo. Później Anita pracowała jako bibliotekarka i wyszła za Andrew Jacksona-Love, mężczyznę o podobnym pochodzeniu. Zamieszkali w Nowym Jorku i uchodzili za białych.
Zapamiętajcie sobie tę “hiszpańską” urodę i dwie Czarne babcie.
Frederick Hemmings - brat Anity. Studiował na MIT, Massachusetts Institute of Technology. Ponieważ nie mógł uchodzić za białego, jego życie potoczyło się nieco inaczej. Wnuk dwóch czarnoskórych kobiet.
Andrew Jackson-Love - mąż Anity Hemmings, lekarz, Afroamerykanin. Urodził się na Amerykańskim Południu jako syn byłego niewolnika i najpierw ukończył uniwersytet dla kol*rowych. Razem z żoną uchodzili za białych.
Simón Bolívar - człowiek na mapie. Ur. 1783, zm. 1830. Ojciec Założyciel Wenezueli i paru innych państw w Ameryce Łacińskiej, ksywa “Wyzwoliciel”. Przyszedł na świat jako bogaty syn wenezuelskiego plantatora, ale umarł w nędzy bez pieniędzy na kolumbijskim wybrzeżu, tam, gdzie później kręcono “Niewolnicę Victorię”. Nie zdążył zostać tatą. Mógł mieć Czarną praprababcię od strony swojej babci, Maríi Petronili de Ponte.
Zapamiętajcie sobie to ostatnie.
Vicente Guerrero - ur. 1782, zm. 1831 pod plutonem egzekucyjnym. Drugi prezydent Meksyku (1829-1831), od początku opowiadał się za zniesieniem niewolnictwa i systemu “casta”. Urodzony w kupiecko-farmerskiej rodzinie w południowym Meksyku, miał wśród przodków Hiszpanów, Rdzennych Meksykanów, i Czarnych. Szczęśliwy ojciec jednej córki.
Guadalupe Victoria (wł. José Miguel Fernández) - pierwszy prezydent Meksyku. Ur. 1786, zm. 1843. Na studiach był tak biedny, że nie miał pieniędzy na jedzenie. Cierpiał na epilepsję. Oficjalnie bezdzietny, ale według niektórych źródeł zdążył zostać tatą aż trzy razy.
Andrés de Santa Cruz - jeden z Ojców Założycieli Boliwii; tak bardzo lubił Simóna Bolívara, że nazwał po nim cały kraj i najstarszego syna. Szczęśliwy tata dziewięciorga dzieci. Matka Andrésa w połowie wywodziła swoje pochodzenie od Inków, a ojciec był dobrze urodzonym Kreolem.
José Miguel Carrera - ur. 1785, zm. 1821 pod plutonem egzekucyjnym. Jeden z Ojców Założycieli Chile, sojusznik Rdzennej ludności. Szczęśliwy ojciec pięciorga dzieci, polegał na radach swojej żony. Wśród jego przodków byli Baskowie, Hiszpanie, i Żydzi sefardyjscy.
Bernardino Rivadavia - ur. 1780, zm. 1845. Jeden z Ojców Założycieli Argentyny, prezydent i prawnik. Jako stateczny ojciec czwórki dzieci z pewnością byłby pozytywną postacią w twórczości Katarzyny Michalak. Ponieważ wrogowie nazywali go “Doctor Chocolate”, spekuluje się, że mógł mieć jakichś Czarnych przodków.
Dido Elizabeth Belle (po lewej) - ur. 1761, zm. 1804. Córka angielskiego oficera i czarnoskórej niewolnicy. Została wychowana przez swoich arystokratycznych krewnych w Wielkiej Brytanii i wyszła za pracującego dla nich Francuza nazwiskiem Davinier. Przyjaźniła się także ze swoją kuzynką Elizabeth (po prawej). Dwóch z trzech synów Belle pracowało dla Kompanii Wschodnioindyjskiej. W 2013 powstał o niej film pt. "Belle".
Elisabeth Dieudonné Vincent - urodzona na Haiti, zmarła w Antwerpii, dziewiętnastowieczna przedsiębiorczyni która wiele lat spędziła w Nowym Orleanie. Córka wyzwolonej Czarnej kobiety i Francuza.
Mary Seacole - ur. 1805, zm. 1881. Jamajska pielęgniarka i uzdrowicielka, pomagała żołnierzom w czasie Wojny Krymskiej. Cieszyła się uznaniem Królowej Wiktorii. Była córką szkockiego oficera i Czarnej uzdrowicielki oraz właścicielki pensjonatu w Kingston. Niektórzy twierdzą jednak, że matka Mary była osobą o mieszanym pochodzeniu rasowym.
Marie-Madeleine Lachenais - córka Czarnej Haitanki i francuskiego oficera, urodzona w 1778, zmarła w 1843. Mama trzech córek, polityczka i doradczyni, osoba partnerska dwóch kolejnych prezydentów Haiti, Alexandre Pétiona i Jeana-Pierre'a Boyera. Jej wpływ na ich politykę był tak duży, że nazywano ją “prezydentką prezydentów”.
Marie Laveau - nowoorleańska położna, zielarka i kapłanka voodoo. Żyła w latach 1801 - 1881. Wśród jej przodków byli Francuzi, Czarni i Rdzenni Amerykanie.
Aleksander Medyceusz - 1510-1537, książę Florencji, syn Czarnej służącej i przyszłego papieża Klemensa VII. Szczęśliwy ojciec trojga dzieci. Na tym blogu nie trzeba go przedstawiać.
Lodovico Sforza - renesansowy włoski arystokrata, osoba partnerska Damy z Łasiczką.
Karol II Stuart - siedemnastowieczny król Anglii, znany skandalista, szczęśliwy ojciec licznej nieślubnej dziatwy.
Źródła obrazów: Wikipedia, https://pages.vassar.edu/passingbeyondpassing/the-gilded-years-ford-project/anita-hemmings/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz