Drogie kurczaki, jeśli myślicie, że imię Candace pochodzi od angielskiego słowa candy, to jesteście w tzw. “mylnym błędzie”.
O nie, to imię ma starożytne nubijskie korzenie i oznacza tytuł, jaki dzierżyły władczynie Królestwa Meroe. Na początku tytuł “kandake” odnosił się do matki króla bądź regentki, ale z czasem kobiety które go nosiły stały się samodzielnymi władczyniami. Takich królowych znamy co najmniej osiem.
*ściąga wraz z orientacyjnym okresem rządów*
Shanakdakhete (~170 p.n.e.)
Amanirenas (~40-10 p.n.e.)
Amanishakheto (~10 p.n.e–1 n.e.)
Amanitore (~1-25 n.e.)
Amantitere (~25-41 n.e.)
Amanikhatashan (~62-85 n.e.)
Maleqorobar (~266-283 n.e.)
Lahideamani (~306-314 n.e.)
Królowe te nie żyły bynajmniej w historycznej próżni. Nubia/Meroe nigdy nie zostaje podbita przez Rzym (podbój to będzie dopiero sprawka Aksum w czwartym wieku) ponieważ jedna z nich przeprowadza korzystne negocjacje z Oktawianem Augustem. Inna zostaje wspomniana w Dziejach Apostolskich jako “królowa etiopska”. Hint: w starożytności antycznej “Etiopowie” było to najpopularniejsze określenie czarnoskórych i mogło odnosić się do Nubijczyków, Etiopczyków i innych ludów. Tak samo zresztą średniowieczni muzułmanie z Ziemi Świętej mówiąc o Frankach, nie mieli na myśli li i jedynie Francuzów.
A tutaj stosowny wyimek z Dziejów Apostolskich:
8, 27 A on poszedł. Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki*, zarządzający całym jej skarbcem,
![]() |
Piramida królowej Amanishakheto w której znaleziono wypaśne klejnoty |
![]() |
Tak Nubijczyków wyobrażali sobie Egipcjanie |
O kandake słyszałam tylko z jednego źródła, bodajże z "Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego", dodatku do "Kronik Rodu Kane". A pochodzenie imienia Candace to niezła niespodzianka.
OdpowiedzUsuńWe wtorek o 22.00 na National Geographic będzie film o zatopionych kuszyckich grobowcach.
OdpowiedzUsuńCóż mogę rzec oprócz - dzięki za info? :)
Usuń