Tutaj znajdziecie antyrasizm, antyklasizm, historię osób koloru i pozaeuropejskich cywilizacji oraz postkolonialne spojrzenie na (pop)kulturę.

czwartek, 25 marca 2021

Królestwo Aksum

Ponieważ opuszczamy wszechświat alternatywny z poprzedniego posta, dzisiaj nie będzie wyzłośliwiania się. Będzie za to dużo infodumpu na temat Królestwa Aksum. 

No właśnie, Królestwo Aksum. Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie? Że w dzisiejszej Erytrei i północnej Etiopii w I wieku n.e. powstała cywilizacja? 

Jakby co, jesteśmy tutaj
Jakby co, jesteśmy tutaj

Cywilizacja z kontaktami w Nubii, na Półwyspie Arabskim, w basenie Morza Śródziemnego, handlująca nawet z Indiami, wywodząca swoje legendarne początki od Menelika, syna króla Salomona i królowej Saby. Ale to ostatnie to akurat taka legenda. Taki odpowiednik “A Rzym to założył Eneasz”. Pierwszym znanym władcą Aksum (I-II wiek n.e) był niejaki Zoskales “zaznajomiony z grecką literaturą”*. Ale cicho... 
Legenda o Meneliku zapewne była ważna dla mieszkańców Królestwa Aksum bo chrześcijaństwo przyjęli wcześnie - w IV wieku. Z czwartego wieku zachowały się też monety bite przez króla Ezanę, o proszę:


Z V wieku natomiast (przynajmniej według legendy) mamy tak zwane Ewangelie Garimy, manuskrypt zapisany pismem etiopskim. Nie łacińskim i nie greckim. Etiopskim. Którego początki mogą sięgać pierwszego wieku naszej ery. Taki alfabet, wicie rozumicie, służący do zapisu języka gyyz. Tutaj mała anachroniczna próbka, z piętnastego wieku:


A teraz małe pytanko. Czym w szóstym wieku zajmowali się Słowianie? 

... 

Bo Aksumczycy byli bardzo zajęci sojuszowaniem się z Cysorzem Justynianem (tym od wypaśnych mozaik w Rawennie i żony Teodory) i próbami podboju Półwyspu Arabskiego. To drugie średnio się udało, ponieważ zdobyli kontrolę nad obszarami dzisiejszego Jemenu. Conajwyżej. Ale byli psiapsiółkami Justyniana, pamiętajta! 

Z Półwyspem Arabskim i handlową ekspansją islamu jest zresztą związany powolny upadek Królestwa Aksum które wzięło i trachnęło w 825 n.e. Nie oznaczało to jednak bynajmniej, że trachnęła wanna-be-Etiopia. Etiopia bowiem miała pozostać niezależnym państwem i przekształcić się w cesarstwo. 

No to jeszcze jeden przykład mowy obrazkowej - rekonstrukcja królewskiego pałacu w Aksum:


*za Periplusem Morza Erytrejskiego 

Obrazy na licencji Wikipedii 

Źródła:

 https://smarthistory.org/the-kingdom-of-aksum/

https://courses.lumenlearning.com/suny-hccc-worldcivilization/chapter/kingdom-of-aksum/

https://www.ancient.eu/Kingdom_of_Axum/


2 komentarze:

  1. No coś się słyszało przelotem, ale jeszcze bardziej ogólnikowo niż o Kusz. A Słowianie w VI wieku zajmowali się pewnie wojnami podjazdowymi między rozsianymi po puszczy grodami i wioskami.

    OdpowiedzUsuń

Polecanki wewnątrzblogowe

Skoro już tu jesteście...

... To zapraszam was do wypełnienia kilku ankiet. Nie przejmujcie się, jeśli nie będziecie w stanie rozpoznać postaci historycznych, których...