Tutaj znajdziecie antyrasizm, antyklasizm, historię osób koloru i pozaeuropejskich cywilizacji oraz postkolonialne spojrzenie na (pop)kulturę.

wtorek, 2 maja 2023

“Downton Abbey” i klasizm

 


Tak, uważam, że ten serial jest klasistowski. Nie, nie oznacza to, że jest to produkcja źle zrobiono lub źle zagrana, albo że nie wolno wam jej oglądać, jeśli nie macie konserwatywnych poglądów. Niemniej, żaden tekst kultury nie powstaje w próżni. I z tego właśnie wynika klasizm w serialu.

Downton Abbey” to serial skupiony na arystokracji, którego głównym twórcą jest Julian Fellowes, obecnie członek Izby Lordów z ramienia Torysów. Osoba z wyższych sfer stworzyła serial o wyższych sferach. Nic dziwnego zatem, że taka produkcja będzie przychylna arystokracji, a relacje pomiędzy klasami zostaną w niej ujęte w ramy dobrotliwego paternalizmu. 

Ne, nie zmierzam tu do tezy, że każdy serial kostiumowy, w którym relacje pomiędzy pracodawcami a ich pracownikami/pracownicami są “dobre”, jest klasistowski. Zarówno w brytyjskiej, jak i w polskiej telewizji można znaleźć produkcje, w których ziemiaństwo ma dobre relacje ze służącymi, od “Poldarka” do “Nocy i dni”. Ale wiecie, jaka jest ważna różnica? Tamte seriale nie pokazują zastanego porządku społecznego w świecie przedstawionym w sposób nostalgiczny.

“Downton Abbey” kluczem jest nostalgia za światem, który musiał przeminąć, ale w sumie był taki dobry. Bez wyzysku. Bez przemocy s*ksualnej wobec służących. Z antysemitami i rasistami gdzieś na drugim planie, zredukowanymi do pozycji tajemniczych onych. Po przecież główne postaci może i mają uprzedzenia, ale wystarczy jakieś drobne zdarzenie, by już się ich oduczyły. Tyle że w prawdziwej edwardiańskiej i międzywojennej Wielkiej Brytanii to tak nie działało. 

Ale wiele osób tego nie dostrzega. Wszyscy są Brytyjczycy biali, a osoby queerowe w settingu muszą ukrywać swoją tożsamość? To na pewno oznacza, że serial jest zgodny z prawdą historyczną. Nie co to jakieś “Bridgertony”... Nawet jeśli w tym drugim serialu elementy eskapistyczne i ahistoryczne łatwiej rozpoznać. W “Downton Abbey” o wiele trudniej to zrobić. I dlatego moim zdaniem nostalgiczna narracja tego serialu jest bardziej niebezpieczna. 


Źródła:

https://zpopk.pl/niewinne-duchy-naszych-przodkow-czyli-historia-i-arystokracja-w-downton-abbey.html

https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2011/sep/13/downton-abbey-class-and-distinction

https://www.independent.co.uk/voices/downton-abbey-bridgerton-class-period-drama-b2073671.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecanki wewnątrzblogowe

Skoro już tu jesteście...

... To zapraszam was do wypełnienia kilku ankiet. Nie przejmujcie się, jeśli nie będziecie w stanie rozpoznać postaci historycznych, których...